Polska Hekatomba

Hekatomba na osi czasu

Data zbrodni:

  • październik– grudzień 1939 r. 

 

Miejsce zbrodni:

  • pola Igielskie koło Chojnic nazywane wraz z przyległymi terenami na których również dokonywano mordów „Chojnicką Doliną śmierci”

 

Ofiary:

  • polska i żydowska ludność cywilna przede wszystkim z Chojnic i powiatu chojnickiego, ponad 200 pacjentów szpitali psychiatrycznych. W 1945 r. ekshumowano szczątki 107 ofiar, wśród nich jednego dziecka, połowę osob zidentyfikowano. W całym powiecie chojnickim po wojnie ekshumowano 336 zwłok. Pełna liczba ofiar zamordowanych przez Niemców w „Dolinie śmierci” pozostaje jak dotąd nieznana.

 

Sprawcy:

  • miejscowi Niemcy – członkowie Selbstschutz Westpreussen działający pod nadzorem SS. Tylko SS-Standertenführer Heinz Mocek dowódca powiatowy Selbstschutzu w 1965 r. został skazany w procesie w Mannheim na karę dożywotniego wiezienia. Pozostali sprawcy po wojnie uniknęli odpowiedzialności karnej. 

 

Okoliczności zbrodni: 

W październiku 1939 r. w wyniku przepełnienia w chojnickim więzieniu okupant niemiecki  utworzył w budynkach Krajowego Zakładu Opieki Społecznej obóz zatrzymań. Trafili tam głównie mieszkańcy Chojnic i powiatu chojnickiego zasłużeni dla odbudowy państwa polskiego po 1920 r. m in. Roman Stamma,  wiceburmistrz Chojnic i poseł na sejm II RP. Większość zatrzymanych zabrano z obozu na pobliskie Pola Igielskie i tam zamordowano. Zabijano strzałami w tył głowy, a także uderzeniami tępymi narzędziami. Ciała ofiar wrzucano do rowów strzeleckich i przysypywano warstwą piasku.  

 

Warte odnotowania:

Rok 1945

W styczniu 1945 r. na Polach Igielskich Niemcy ponownie rozstrzelali bliżej nieustaloną liczbę osób. Najprawdopodobniej byli to więźniowie z Bydgoszczy i Koronowa ewakuowani przed zbliżającą się Armią Czerwoną. Ich ciała spalono.

Żydowska dziewczynka

Jedynym dzieckiem zamordowanym w Chojnickiej dolinie śmierci, którego ciało ekshumowano w 1945 r. była siedmioletnia żydowska dziewczynka Teresa Falkenstein zamordowana wraz z matką i ojcem miejscowym rzeźnikiem – Elzą i Zygmuntem Falkenstein. 

 

Źródła:

- Chojnice w latach 1939–1945, Chojnice 1947.

 

Autor: Tomasz Ceran

Wstecz
Facebook
Facebook